MS27466T15B18P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18P-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
MS27466T15B18P-LC
Conesys MS27466T15B18P-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18P-LC Overview
MS27466T15B18P-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18P-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18P-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT