MS27466T15B18P
Mfr.Part #
MS27466T15B18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Body Material :
Aluminium
Feature :
Shielded
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
Current Rating :
7.5A
Environment Resistant
Depth :
30.96mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Length :
30.81mm
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS27466T15B18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18P Overview
MS27466T15B18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15B18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15B18P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER