MS27466T15B18P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MS27466T15B18P
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Feature :
Shielded
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
30.96mm
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Number of Positions :
18
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
30.81mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466T15B18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18P Overview
MS27466T15B18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15B18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15B18P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER