MS27466T15B18P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18P
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Depth :
30.96mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
30.81mm
Color :
Olive Drab
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Military
Contact Style :
Pin
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS27466T15B18P
Conesys MS27466T15B18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18P Overview
MS27466T15B18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15B18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15B18P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER