MS27466T15B18JB-LC
Mfr.Part #
MS27466T15B18JB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Environment Resistant
Housing Color :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18JB-LC Overview
MS27466T15B18JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18JB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18JB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT