MS27466T15B18JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
18
Datasheets
MS27466T15B18JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
MS27466T15B18JB Overview
MS27466T15B18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18JB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER