MS27466T15B18JA-LC
Mfr.Part #
MS27466T15B18JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Contact Type :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
DIN Conformance :
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18JA-LC Overview
MS27466T15B18JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18JA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18JA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT