MS27466T15B18JA
Mfr.Part #
MS27466T15B18JA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
18
HTS Code :
Flange
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
18
Color :
Olive Drab
Datasheets
MS27466T15B18JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock
MS27466T15B18JA Overview
MS27466T15B18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER