MS27466T15B18J
Mfr.Part #
MS27466T15B18J
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS27466T15B18J
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18J Overview
MS27466T15B18J Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18J Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18J Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER