MS27466T15B18HA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18HA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Published :
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Type :
For Male Pins
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18HA-LC Overview
MS27466T15B18HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18HA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18HA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT