MS27466T15B18HA
Mfr.Part #
MS27466T15B18HA
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Unknown
Current Rating :
7.5A
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS27466T15B18HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock
MS27466T15B18HA Overview
MS27466T15B18HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER