MS27466T15B18H
Mfr.Part #
MS27466T15B18H
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Cadmium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
HTS Code :
Mixed Contacts :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
MS27466T15B18H
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18H Overview
MS27466T15B18H Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18H Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18H Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER