MS27466T15B18BC
Mfr.Part #
MS27466T15B18BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bayonet Lock
Contact Type :
18
Housing Color :
Orientation :
C
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MS27466T15B18BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18BC Overview
MS27466T15B18BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18BC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT