MS27466T15B18BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8LT 18C 18#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
18
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Datasheets
MS27466T15B18BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18BB Overview
MS27466T15B18BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT