MS27466T15B18BA
Mfr.Part #
MS27466T15B18BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
18
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS27466T15B18BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18BA Overview
MS27466T15B18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT