MS27466T15B15S-LC
Mfr.Part #
MS27466T15B15S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Termination Method :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Number of Ports :
1
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Product Length (mm) :
33.6
Body Orientation :
Straight
Shell Plating :
Cadmium over Electroless Nickel
Number of Terminals :
15
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Wire Size (AWG) :
Number of Contacts :
15
Shell Size / Insert Arrangement :
Product Height (mm) :
Automotive :
No
Gender :
RCP
Shell Material :
Aluminum
Mounting :
Wall Mount
Contact Gender :
SKT
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
ECCN (US) :
EAR99
Less Contact :
yes
Product Depth (mm) :
Polarization :
N
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Type :
Circular
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Mating Style :
Threaded
Military Standard Series :
Series I
Datasheets
MS27466T15B15S-LC
Conesys MS27466T15B15S-LC
Aluminum
MS27466T15B15S-LC Overview
MS27466T15B15S-LC Features
MS27466T15B15S-LC Applications
There are a lot of Aero-Electric Connector
MS27466T15B15S-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT