MS27466T15B15P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B15P-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Features :
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
MS27466T15B
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Package :
Box
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Status :
Active
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Size :
Ingress Protection :
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
MS27466T15B15P-LC
Conesys MS27466T15B15P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 15 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B15P-LC Overview
MS27466T15B15P-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466T15B15P-LC Applications
There are a lot of Conesys
MS27466T15B15P-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT