MS27466T15B15A
Mfr.Part #
MS27466T15B15A
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 15POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Package :
Box
Features :
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
MS27466T15B
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
15
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Datasheets
MS27466T15B15A
Conesys MS27466T15B15A
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B15A Overview
MS27466T15B15A Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466T15B15A Applications
There are a lot of Conesys
MS27466T15B15A Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER