MS27466T15A19SA
Mfr.Part #
MS27466T15A19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Military
Contact Style :
Socket
Crimp
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Mixed Contacts :
No
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Filter Feature :
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
19
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS27466T15A19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T15A19SA Overview
MS27466T15A19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15A19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15A19SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER