MS27466T15A18S
Mfr.Part #
MS27466T15A18S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466T15A18S
Manufacturer :
Corsair
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Depth :
30.96mm
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
18
Gender :
FEMALE
Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
30.81mm
Applications :
Aviation, Military
Filter Feature :
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466T15A18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock