MS27466T15A18P
Mfr.Part #
MS27466T15A18P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Radiation Hardening :
No
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Crimp
Number of Contacts :
18
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Datasheets
MS27466T15A18P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466T15A18PLC Overview
MS27466T15A18PLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15A18PLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15A18PLC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER