MS27466T13Z4SA
Mfr.Part #
MS27466T13Z4SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
13-4
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
4
Datasheets
MS27466T13Z4SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T13Z4SA Overview
MS27466T13Z4SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466T13Z4SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
MS27466T13Z4SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER