MS27466T13Z4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13Z4S
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
13-4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Black
Termination :
Crimp
Datasheets
MS27466T13Z4S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T13Z4SA Overview
MS27466T13Z4SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466T13Z4SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
MS27466T13Z4SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER