MS27466T13Z4P
Mfr.Part #
MS27466T13Z4P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Color :
Black
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
MS27466T13Z4P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T13Z4P Overview
MS27466T13Z4P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466T13Z4P Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
MS27466T13Z4P Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER