MS27466T13F4SC
Mfr.Part #
MS27466T13F4SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Material :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Number of Contacts :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Plating :
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
4
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Current Rating :
13A
Datasheets
MS27466T13F4SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466T13F4SC Overview
MS27466T13F4SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T13F4SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T13F4SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER