MS27466T13F4SB
Mfr.Part #
MS27466T13F4SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Current Rating :
13A
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
13A
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
4
Body Material :
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
Published :
Datasheets
MS27466T13F4SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466T13F4SB Overview
MS27466T13F4SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T13F4SB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T13F4SB Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER