MS27466T13F4SA
Mfr.Part #
MS27466T13F4SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Crimp
Pbfree Code :
No
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Flange
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
Published :
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
13A
Electroless Nickel
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Color :
Silver
Housing Material :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Datasheets
MS27466T13F4SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T13F4SA Overview
MS27466T13F4SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T13F4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T13F4SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER