MS27466T13F4SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13F4SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Feature :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Published :
2006
Color :
Silver
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
13-4
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Applications :
Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Contact Style :
Socket
Housing Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Filter Feature :
Orientation :
A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS27466T13F4SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T13F4SA Overview
MS27466T13F4SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T13F4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T13F4SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER