MS27466T13F4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13F4S
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MS27466T13F4S
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
4
Number of Positions :
4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Shielded
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e4
Published :
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
13-4
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Gender :
FEMALE
Plating :
Passivated, Steel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Military
Housing Material :
Aluminium
Color :
Silver
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS27466T13F4S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T13F4S Overview
MS27466T13F4S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T13F4S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T13F4S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER