MS27466T13F4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13F4S
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
13-4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
4
Feature :
Shielded
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Passivated, Steel
IEC Conformance :
Number of Positions :
4
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS27466T13F4S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T13F4S Overview
MS27466T13F4S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T13F4S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T13F4S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER