MS27466T13F4P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13F4P
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
13-4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Body Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
4
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
4
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
MS27466T13F4P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466T13F4PB Overview
MS27466T13F4PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T13F4PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T13F4PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER