MS27466T13F4HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T13F4HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Contacts :
4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
13-4
Published :
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS27466T13F4HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T13F4HA Overview
MS27466T13F4HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T13F4HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T13F4HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER