MS27466T13F4H
Mfr.Part #
MS27466T13F4H
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
4
Current Rating (Amps) :
13A
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Silver
Number of Positions :
4
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
13-4
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466T13F4H
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T13F4H Overview
MS27466T13F4H Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T13F4H Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T13F4H Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER