MS27466T13C3PB
Mfr.Part #
MS27466T13C3PB
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466T13C3PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Rubber
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
Flame Retardant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Series :
CIR
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Orientation :
W
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Base Product Number :
FRCIR
Ingress Protection :
Environment Proof
Features :
Flame Retardant
Mounting Type :
Panel Mount
Primary Material :
Metal
Datasheets
MS27466T13C3PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt W Bayonet Lock