MS27466T13C3P
Mfr.Part #
MS27466T13C3P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466T13C3P
Manufacturer :
Corsair
Shell Size - Insert :
Package :
Crimp
Color :
Black
Backshell Material, Plating :
Shell Size, MIL :
Features :
Flame Retardant
Mounting Feature :
Flange
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
Environment Proof
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Series :
CIR
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Positions :
61
Shielding :
Unshielded
Base Product Number :
FRCIR
Cable Opening :
Insert Material :
Rubber
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Flame Retardant
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
W
Datasheets
MS27466T13C3P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt W Bayonet Lock