MS27466T13A4S
Mfr.Part #
MS27466T13A4S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
13-4
Total Number of Contacts :
4
Mixed Contacts :
No
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Number of Positions :
4
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Applications :
Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Shielded
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Packaging :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Datasheets
MS27466T13A4S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T13A4S Overview
MS27466T13A4S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T13A4S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T13A4S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER