MS27466T11B13S
Mfr.Part #
MS27466T11B13S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Flange
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Contacts :
13
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
3A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
13
Termination :
Crimp
Plating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Applications :
Aviation, Military
Datasheets
MS27466T11B13S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T11B13S Overview
MS27466T11B13S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T11B13S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T11B13S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER