MS27466T11B13PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T11B13PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Current Rating :
3A
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Published :
2006
Shell Size - Insert :
11-13
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
13
Length :
30.81mm
Depth :
26.18mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
13
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS27466T11B13PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466T11B13PB Overview
MS27466T11B13PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T11B13PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T11B13PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER