MS27466T11B13PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T11B13PB
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466T11B13PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
3A
Depth :
26.18mm
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
13
Length :
30.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Published :
Number of Contacts :
13
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Shielding :
Unshielded
Contact Gender :
Male
Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Termination :
Crimp
Datasheets
MS27466T11B13PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock