MS27466T11B13PA
Mfr.Part #
MS27466T11B13PA
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Current Rating :
3A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
13
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Plating :
Cadmium
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Orientation :
A
Feature :
Shielded
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
13
Contact Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Datasheets
MS27466T11B13PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466T11B13PA Overview
MS27466T11B13PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T11B13PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T11B13PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER