MS27466T11B13P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T11B13P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466T11B13P
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
11-13
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
13
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Feature :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Depth :
26.18mm
Applications :
Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Length :
30.81mm
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
3A
Published :
2006
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
13
Datasheets
MS27466T11B13P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock