MS27466T11B13P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T11B13P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Contacts :
13
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
3A
Shell Size - Insert :
11-13
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
13
Packaging :
Bulk
Length :
30.81mm
Depth :
26.18mm
Contact Plating :
Gold
Published :
2006
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
MS27466T11B13P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T11B13P Overview
MS27466T11B13P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T11B13P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T11B13P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER