MS27466T11A13P
Mfr.Part #
MS27466T11A13P
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Positions :
13
Current Rating :
3A
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Shielded
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Published :
2014
Shell Size - Insert :
11-13
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Contact Style :
Pin
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
13
1 (Unlimited)
Filter Feature :
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Datasheets
MS27466T11A13P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T11A13P Overview
MS27466T11A13P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T11A13P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T11A13P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER