MS27466P25B29S
Mfr.Part #
MS27466P25B29S
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
Feature :
Potted
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
29
Current Rating :
13A
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
FEMALE
Cable Opening :
1.409 (35.79mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Positions :
29
Published :
Datasheets
MS27466P25B29S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P25B29S Overview
MS27466P25B29S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P25B29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P25B29S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER