MS27466P25A61PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466P25A61PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Potted
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
1.409 (35.79mm)
Applications :
Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466P25A61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466P25A61PA Overview
MS27466P25A61PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P25A61PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P25A61PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER