MS27466P23F55S
Mfr.Part #
MS27466P23F55S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Cable Opening :
1.284 (32.61mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Military
Number of Positions :
55
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Feature :
Potted
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS27466P23F55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P23F55S Overview
MS27466P23F55S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P23F55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P23F55S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER