MS27466P23F55P
Mfr.Part #
MS27466P23F55P
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Crimp
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Cable Opening :
1.284 (32.61mm)
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
55
Datasheets
MS27466P23F55P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P23F55P Overview
MS27466P23F55P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P23F55P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P23F55P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER