MS27466P23B53S
Mfr.Part #
MS27466P23B53S
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
1.284 (32.61mm)
Contact Style :
Socket
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Flanges, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
FEMALE
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
53
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466P23B53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P23B53S Overview
MS27466P23B53S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P23B53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P23B53S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER