MS27466P23B53P
Mfr.Part #
MS27466P23B53P
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Bulk
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
Aviation, Military
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
53
Crimp
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Pin
Gold
Number of Contacts :
53
Radiation Hardening :
No
Depth :
42.87mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
41.22mm
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
1.284 (32.61mm)
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
MS27466P23B53P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P23B53P Overview
MS27466P23B53P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P23B53P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P23B53P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER