MS27466P23A53S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466P23A53S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
1.284 (32.61mm)
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Potted
Datasheets
MS27466P23A53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P23A53S Overview
MS27466P23A53S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P23A53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P23A53S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER